Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci jest bardzo bogata i różnorodna. Niestety zarówno te sportowe, językowe, jak i artystyczne są drogie. Nie chcesz jednak oszczędzać na rozwoju pasji pociech. Jak zatem z tego wybrnąć, kiedy domowy budżet jest bardzo napięty, a każda złotówka się liczy?

Zbierz informacje
Alternatywą dla zajęć prywatnych firm, mogą być np. młodzieżowe domy kultury. Prowadzą ogniska, warsztaty, szkolenia. Także organizacje pozarządowe zajmują się aktywizacją dzieci i młodzieży. Sprawdź również ofertę pobliskich bibliotek. Opłaty w tych miejscach są zdecydowanie niższe. Niektóre zajęcia się bezpłatne.

Czuj, czuj, czuwaj
Myślisz, że harcerstwo to przeżytek? Organizacje zrzeszające skautów i harcerzy przeżywają teraz renesans. Propagują turystykę i krajoznawstwo. Ruch na świeżym powietrzu jest dobry dla dzieci w każdym wieku. To zatem kolejna forma uatrakcyjnienia wolnego czasu milusińskim.

Aktywni za miastem
Jeżeli mieszkasz poza dużym miastem, to sprawdź ofertę świetlic wiejskich. Nawet jeżeli nie ma tam zajęć, to masz już salę na której możesz sam zorganizować rozrywki dla dzieci. Nie warto załamywać rąk i narzekać, że na wsi i w małych miasteczkach nic się nie dzieje. Takie miejsca mają swój potencjał, bo wszyscy się znają i dzięki temu dowiemy się kto mógłby prowadzić zajęcia z modelarstwa, a kto warsztaty kulinarne. Wykorzystaj siłę lokalnej społeczności.

Szachy, taniec czy fotografia?
Jeżeli już wiesz gdzie, to musisz wiedzieć co. Nie spełniaj swoich marzeń wysyłając pociechy na zajęcia, które go nie interesują. Porozmawiaj z dzieckiem o jego preferencjach. Pamiętaj, że zainteresowania dziecka się zmieniają, pozwól mu wybrać.
Nie wypełniaj jednak po brzegi kalendarza swojego malucha. Dzieci muszą się czasem nudzić. Według psychologów jest to absolutnie niezbędny stan do tego, żeby wreszcie same zaczęły coś tworzyć i wymyślać.