Masz już dosyć, bo wszyscy mówią o wczasach, a Ty ze względu na napięty budżet domowy nie mogłeś pozwolić sobie w tym roku na wyjazd? Zdarza się. Ale kto powiedział, że w związku z tym Twoje lato nie będzie udane?

Masz kilka dni wolnego. Finanse nie pozwalają Ci jednak na dłuższy wyjazd z noclegiem. Odkryj zatem Twoją okolicę na nowo. Zgodnie z przysłowiem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” wyrusz na jednodniowe, niskobudżetowe wypady w sąsiednie miejsca. Spakuj kanapki, napoje i dobry humor. Podróżuj rowerem lub transportem publicznym. Zaangażuj w te wycieczki całą rodzinę. To dobry czas aby się zintegrować. Znudziło Ci się miasto, a masz rodzinę na wsi? Możesz się dogadać i zamienić miejscami zamieszkania na czas Waszych urlopów?

Wsi spokojna, wsi wesoła

Jeżeli mieszkasz na wsi lub w okolicy, to zapewne masz w pobliżu rzekę, jezioro, staw, las lub chociażby łąkę. Doceń, to co masz w sąsiedztwie. Ludzie słono płacą za agroturystyczne wczasy, a Ty masz te atrakcje na wyciągnięcie ręki. Masz dzieci? Na pewno spodoba im się taka lekcja przyrody w terenie. Lato to sezon na owoce leśne, więc możecie zebrać świeże jagody, maliny lub jeżyny i upiec domowe ciasto. Idąc dalej wątkiem edukacji, to wykorzystaj czas żniw, aby wytłumaczyć dziecku skąd się bierze chleb. Nawet jeżeli jesteś tylko obserwatorem prac rolniczych na polu, to pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Lato w mieście

Lato w mieście, to też nie koniec świata. Kiedy byłeś ostatnio w muzeum lub w galerii na wystawie? Zazwyczaj w jeden dzień tygodnia wstęp do instytucji kultury jest wolny. Sprawdź co dzieje się „na mieście”. Często teatry urządzają plenerowe przedstawienia na które nie potrzebujesz biletu. Koncerty, imprezy w terenie, to wydarzenia na których spotkasz znanych artystów, a wstęp na nie jest bezpłatny. Idź do biblioteki i wypożycz przewodnik. Rozejrzyj się dookoła, a przekonasz się, że nie musisz daleko wyjeżdżać, aby oglądać zabytki.

I co? Nie ma jak w domu. Nawet na urlopie…

O letnim reperowaniu budżetu przeczytasz tutaj.