ugada zadłużenie

Garderobę wymieniliśmy już na wiosenną, posprzątaliśmy w szafie, ale zdarza się, że na jej dnie kryją się nierozwiązane problemy finansowe. Wiosna to pora kiedy najlepiej stawić im czoło. Podpowiadamy jedno z rozwiązań – rozpoczęcie rozmów z firmą windykacyjną.

Firmy windykacyjne czekają na to, by Klient wypracował z nimi indywidualny plan wyjścia z zadłużenia, czyli tzw. ugodę. Spotkasz się także z innymi nazwami – porozumienie, układ, umowa, plan spłaty itp.

Jako Klient masz wpływ na warunki ugody, czyli na to jakiej wysokości ratę będziesz spłacać. Taki „układ” finansowy powinien być „szyty na miarę” Klienta. Tak jak dobry krawiec precyzyjnie zdejmuje miarę z Klienta, tak profesjonalny Doradca musi poznać naszą sytuację finansową, by rata była możliwa do spłaty. Dlatego nie zdziwcie się jeżeli padną pytania o zarobki, rodzaj umowy. Doradca zapytać może o sytuację rodzinną, całościowy dochód rodziny, jak dużo wydajecie na utrzymanie itp. Nie służy to, oczywiście, zaspokojeniu ciekawości konkretnego Doradcy, ale jest  wyrazem rzetelnego podejścia do sprawy i niezbędnym elementem w celu znalezienie najlepszego dla Ciebie rozwiązania i planu spłaty.

Taka analiza sytuacji ma na celu wypracowanie indywidualnej ugody. Dzięki temu rozwiązaniu od początku wszystko jest jasne i przejrzyste – wiadomo ile w miesiącu trzeba odłożyć na ratę i do kiedy ją spłacić. Przestrzegając wspólnie wypracowanego harmonogramu, możesz zaplanować miesięczne wydatki, wiesz kiedy spłacisz całe zadłużenie i nikt nie będzie musiał ponownie się z Tobą kontaktować. Tym bardziej sąd czy komornik, bo dzięki ugodzie masz gwarancję, że Twoja sprawa pozostanie na tzw. etapie polubownym, czyli unikniesz konsekwencji postępowania sądowego.

Zatem podsumowując –  jeżeli kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna, to pytaj zawsze o możliwość zawarcia porozumienia potwierdzonego na piśmie. To da Ci komfort, spokój i pozwoli dopasować spłatę zobowiązań do indywidualnej sytuacji finansowej. Rozmawiaj i negocjuj z Doradcami. Dogadasz się na pewno! Dobrze skrojonej ugody i spokoju finansowego na wiosnę!

Więcej o ugodzie przeczytasz tutaj.