Prąd, czynsz, gaz, rata w firmie windykacyjnej, rata kredytu, opłata za przedszkole – dzisiaj radzimy jak uporządkować Twoje rachunki. W natłoku codziennych spraw łatwo bowiem przeoczyć daty płatności.

Porządki w papierach

Jeżeli masz tradycyjne papierowe rachunki, to uporządkuj je chronologicznie w poszczególnych „koszulkach” i trzymaj w jednym segregatorze. Przechowuj go zawsze w jednym miejscu. Na każdym rodzaju rachunków przyklej najbliższą datę płatności np. prąd – do zapłacenia 15 lipca. Segregator powinien także posiadać kartkę ze wszystkimi datami płatności w nadchodzącym miesiącu. Daty płatności zapisz w swoim podręcznym lub rodzinnym kalendarzu, dodatkowo przypnij je na lodówce.

Daj się przekonać

Jeżeli nie możesz się przekonać do płatności internetowych, to staraj się nie wydawać za dużo na te tradycyjne na poczcie i w banku. Rozejrzyj się po okolicy, może jakaś agencja opłat ma promocję? A może warto pofatygować się do siedziby firmy, która wystawiła rachunek i opłacić go bez prowizji? Policz ile miesięcznie wydajesz na opłaty. To powinno Cię zmobilizować do najtańszego i najłatwiejszego sposobu płatności rachunków przez internet – korzystając z dostępu on-line do swojego konta bankowego.

Nowocześnie

Pozbyłeś się tradycyjnych papierów i płacisz swoje e-rachunki za pośrednictwem bankowości internetowej? Także musisz nad tym zapanować. Skorzystaj ze stałego zlecenia – pozwoli Ci regulować płatności o stałych kwotach i terminach. Natomiast polecenie zapłaty umożliwi realizację powtarzających się płatności , niezależnie od kwoty oraz ich częstotliwości. Dopytaj o szczegóły w Twoim banku. Ustaw także w komórce przypomnienia na poszczególne płatności.

Podsumowując – najlepiej płacić tak, aby oszczędzać czas i pieniądze. Przede wszystkim jednak warto płacić na czas. Odsetki rosną bowiem z każdym dniem. A przy napiętym budżecie każda złotówka się liczy!

Jak zadbać o bezpieczne finanse w sieci przeczytasz tutaj.