Dwoje na troje Polaków ma w portfelu co najmniej jedną kartę płatniczą. Ty pewnie też miałeś do czynienia z plastikowym pieniądzem.

Testujemy
Zwykle nie zachęcamy do eksperymentowania z finansami, ale tym razem proponujemy mały test. Przez tydzień płać za zakupy tylko gotówką. Przez kolejny tylko kartą. Zbieraj paragony. Potem sprawdź, w którym tygodniu wydałeś więcej.

Finansowa dyscyplina
Płacąc kartą nie widzimy pieniędzy. Mamy lekką rękę i łatwiej nam wydać więcej. Brak fizycznej obecności gotówki powoduje, że nie odczuwamy ile nam jej ubyło. To ryzyko, zwłaszcza dla osób bez dyscypliny finansowej.

Plastikowy pieniądz
Oczywiście wspieramy bezgotówkowe formy płatności i korzyści z tego wynikające, ale nie boimy się powiedzieć, że karty płatnicze nie są dla wszystkich.
Niebezpieczeństwo zwiększa się gdy mamy limit w koncie lub gdy używamy karty kredytowej. Dlatego jeżeli nie jesteś pod kątem finansowym „typem karcianym”, to może warto płacić gotówką, a używanie kart zostawić sobie „od święta”?

Trenujemy
Oczywiście, to nie wyrok na całe życie, że masz lekką rękę do kart płatniczych. Pewne nawyki można przecież wyrobić, a kartę zawsze warto mieć. Pamiętaj tylko aby sprawdzić ile kosztuje Cię miesięcznie jej posiadanie.
A swoją drogą czy wiesz, że kart używamy w Polsce już od 25 lat?