Kiedy oczekujecie przyjścia na świat dziecka stajecie się bardziej wrażliwi na reklamy produktów dla dzieci. Zatem jak skompletować wyprawkę dla noworodka i nie popaść w długi?

W 2017 roku wychowanie dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności kosztuje w Polsce od 176 tys. do 200 tys. zł – wynika z raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha. Wychodzi średnio ponad 800 zł miesięcznie. Zatem im wcześniej ogarniecie ten temat finansowo, tym lepiej.

Zamiast nowych – używane

Jeżeli to Wasze pierwsze dziecko, popytaj rodziny i znajomych, czy mają sprzęty i ubranka po własnych pociechach. Pewnie bliscy sami wyjdą z inicjatywą wypożyczenia Wam lub przekazania niezbędnych rzeczy. Gdy to kolejne maleństwo, to przejrzyj zawartość szafy oraz piwnicy. Zróbcie listę rzeczy, które trzeba jednak dokupić. Ubranka zdobędziecie np. w sklepach z odzieżą używaną dla dzieci.

Zamień galerię handlową na plac targowy

Myślicie, że najtaniej jest w internecie? Idźcie na plac targowy lub halę kupców. Największą zaletą tych miejsc jest bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i możliwość sporej negocjacji cen. Takiej możliwości nie macie w internecie, ani w sklepie sieciowym. Pchle targi, sąsiedzkie wyprzedaże tzw. „garażówki” – tam możecie zapolować na wózek dziecięcy czy łóżeczko.

Dobre rady od parady

Dobrych rad innych rodziców słuchajcie z dystansem. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. To nie drogie gadżety zapewnią mu szczęśliwe pierwsze miesiące życia. Nie czujcie się gorsi, jeżeli na coś Was nie stać.

Znajomi deklarują, że kupią jakieś prezenty w związku z narodzinami dziecka? Tak jak wspominaliśmy – zróbcie listę potrzebnych rzeczy, bo jednak część wyprawki, to powinny być rzeczy nowe np. materac do łóżeczka, gryzaki, smoczki, butelki itp.

Cała prawda o potrzebach niemowlaka

Nie chodzi nam o bycie dusigroszem wobec własnego potomka. Chcemy przekonać Was, że tego czego najbardziej potrzebuje niemowlak to zrelaksowanych rodziców, którzy nie będą się zamartwiać problemami finansowymi. Rodzina się powiększa, ale nie warto z tej okazji powiększać zadłużenia! Noworodkowi lepiej zapewnić konto oszczędnościowe niż markowe ubranka.

A jak zadbać o finansowe wychowanie dziecka przeczytasz tutaj.