Początek roku szkolnego, to dobry moment na uruchomienie autorskiego programu wychowania finansowego Twoich dzieci. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!

Być może dzieciaki miały już do czynienia z finansowymi kampaniami edukacyjnymi w przedszkolach lub szkołach. Nie wszędzie są one niestety realizowane. Jednak za „wychowanie finansowe” odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice. To duże wyzwanie, zwłaszcza jeżeli np. sam nie odebrałeś takiej edukacji w domu. Jak się za to zabrać?

Słodkie oszczędności

Dopasuj przekazywane informacje do wieku dziecka. Już w przedszkolu możesz uczyć oszczędzania np. dając dziecku czekoladowe monety. Jeżeli dziecko nie zje czekoladki, to kolejnego dnia daj mu dwie monety, albo na koniec tygodnia wynagradzaj wytrwałość podwójną porcją „oszczędności”. Wszystko zależy od ustaleń. Przy okazji ćwiczysz silną wolę dziecka.

Kieszonkowe

Jeżeli pociecha jest starsza wprowadź kieszonkowe. Zdania na jego temat są podzielone, ale spróbować warto. Zacznij od małych kwot – np. 5 zł tygodniowo. Jeżeli starsze dziecko chce kupić jakąś droższą zabawkę, to możecie uczyć go zasad „dofinansowania” z portfela rodziców. Dziecko oszczędza na połowę zakupu, a Ty płacisz pozostałą kwotę.

Pieniądze ze ściany

Dzieci widzą, że wypłacasz pieniądze z bankomatu i niektóre myślą, że jest to studnia bez dna. Dlatego im wcześniej uświadomisz dzieciom, że masz ograniczoną pulę pieniędzy na miesiąc, tym lepiej. Nie oznacza to, że od rana do wieczora masz mówić o finansach. Chodzi bardziej o ograniczanie zachcianek, których dzieciaki mają przecież całe mnóstwo. Awantura w sklepie? Przeczekaj ją i nie przejmuj się komentarzami innych. Spełniając każdą potrzebę zakupową dziecka, jesteś na najlepszej drodze do ubytków w portfelu i do tego, aby zrujnować edukację finansową malucha.

Dobry start

Każdy rodzic chce, aby jego dziecku powodziło się w życiu, także pod kątem finansowym. Dbając o „wychowanie finansowe” potomstwa masz na to realny wpływ. Rozsądne i odpowiedzialne zarządzanie własnymi finansami to bowiem bardzo cenna i przydatna w życiu umiejętność, która na pewno zaprocentuje.

Jak skutecznie zarządzać domowymi finansami przeczytasz tutaj.