Czy wiesz, że poprzez swoje zachowania na rynku finansowym masz bezpośredni wpływ na kondycję polskiej gospodarki? Powiesz pewnie – za wysokie progi! A  okazuje się, że nawet jeżeli na czas zapłacisz ratę kredytu czy rachunek za prąd, to dbasz o sprawność całej gospodarki.

Według badania „Moralność finansowa Polaków”* Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych się poprawił, ale nadal w ponad jednej piątej sytuacji jesteśmy skłonni usprawiedliwiać naruszanie norm prawnych i standardów etycznych.

Ziarnko do ziarnka

A to właśnie zachowania konsumentów, w dużym stopniu decydują o sprawności gospodarki. Nawet niewielkie nadużycia (np. niezapłacony mandat) w masowej skali  wpływają na rozwój rynku. I niestety powodują np. podwyższenie cen produktów i usług oferowanych przez firmy, które doświadczyły właśnie niskiego poczucia moralności klientów czy kontrahentów. Zatem jeżeli np. nie płacisz za gaz, to pośrednio powodujesz, że będzie droższy.

Zadbajmy o moralne postawy nas samych i wspierajmy w takiej postawie bliskie nam osoby. To przełoży się na stan naszego portfela w przyszłości.

Nie ma sytuacji bez wyjścia

A jeżeli z różnych powodów życie ułożyło się tak, że Twoje zobowiązania trafiły do firmy windykacyjnej, to nie jest koniec świata. Możesz dogadać się na spłatę długu w niskich ratach.

Doradcy firm windykacyjnych nie oceniają powodu Twoich problemów finansowych, ale oferują Ci wsparcie. Pamiętaj, że przed Tobą inni też mieli zawirowania finansowe i sobie poradzili. Nastaw się pozytywnie, bo szybkie wyjście na prostą, to najlepsze rozwiązanie dla domowego budżetu i całej gospodarki!

Sprawdź jak pozbyć się długu kawałek po kawałku.

 

* Badanie przeprowadzone na zlecenie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, maj 2017.