Bankowość internetowa nie jest Ci obca? A może dopiero ją poznajesz, bo chcesz zrezygnować z chodzenia na pocztę lub do banku aby zapłacić ratę zadłużenia? Zarówno początkujący, jak i zaawansowani muszą pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego „bankowania” w sieci.

Dobry antywirus

Przede wszystkim na urządzeniu z którego korzystasz z bankowości internetowej musisz mieć zainstalowany program antywirusowy. Najbezpieczniej logować się zawsze z prywatnego komputera. Adres strony logowania musi zaczynać się od https:// i na pasku logowania musi pojawić się kłódka. Na telefonie, z którego robisz przelewy, nie instaluj dużej ilości innych aplikacji. W momencie pobrania aplikacji bankowej na telefon zachowaj ostrożność.  Załóż hasło, zarówno do telefonu, jak i do konta bankowego.

Tajemnicze hasło

Hasło do konta bankowego powinno być skomplikowane, zawierać m.in. dużą literę, liczbę. Często je zmieniaj. Nie twórz haseł typu: imiona męża, żony, dzieci i ich dat urodzin. Nie udostępniaj loginu i hasła innym osobom. Zapamiętaj, że bank nigdy nie wysyła maili ani SMS-ów z prośbą o podanie tych danych.

Limity i karta

Korzystając z e-bankowości w laptopie czy smartfonie ustaw niskie limity transakcji dziennych i miesięcznych na koncie i karcie. Będziesz je mógł w każdej chwili zmienić, jeżeli będziesz potrzebował większej kwoty. Karta do konta to także element systemu e-bankowości. Ciągle jeszcze można spotkać osoby, które naklejają karteczkę z PIN-em na kartę. To bardzo duży błąd – zgubisz kartę i z PIN-em ktoś będzie miał natychmiastowy dostęp do Twoich środków.

Bądź czujny

Od czasu do czasu sprawdzaj historię swojego rachunku. Jeżeli zauważysz jakieś podejrzane transakcje na koncie, a przestrzegałeś wszystkich powyższych zasad bezpieczeństwa, to bank odda Ci pieniądze. Natomiast jeżeli nie miałeś programu antywirusowego, logowałeś się z nieznanego komputera lub udostępniłeś komuś hasło, to eksperci banku mogą uznać, że złamałeś zasady bezpieczeństwa i możesz stracić szanse na odzyskanie nawet części pieniędzy.

 

Wygodnego i bezpiecznego bankowania!